Jak ocieplić strop pianką poliuretanową?

strop

Ocieplenie stropu pianką poliuretanową to coraz bardziej popularna metoda izolacji termicznej budynków. Dzięki swoim właściwościom taki sposób ocieplenia może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów ogrzewania oraz poprawy komfortu mieszkańców. W niniejszym artykule przedstawiamy szczegółowy poradnik, jak krok po kroku przeprowadzić ocieplenie stropu pianką poliuretanową. Zapraszamy do lektury!

Zalety stosowania pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa to materiał o doskonałych właściwościach izolacyjnych. Jej struktura komórkowa sprawia, że jest niezwykle lekka, a jednocześnie wytrzymała na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto pianka poliuretanowa charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością, co pozwala na swobodne oddychanie konstrukcji budowlanej i zapobiega gromadzeniu się wilgoci. Co istotne, na rynku dostępne są różne rodzaje pianek poliuretanowych, jednak do ocieplania stropu najbardziej polecana jest pianka PUR zamkniętokomórkowa.

Przygotowanie do ocieplenia stropu 

Zanim przystąpimy do ocieplania pianką poliuretanową, należy odpowiednio przygotować daną powierzchnię. Przede wszystkim trzeba upewnić się, że strop jest suchy, czysty i wolny od wszelkich zabrudzeń czy ostrych elementów, które mogłyby uszkodzić piankę. W przypadku stropów drewnianych warto sprawdzić stan konstrukcji nośnej oraz ewentualnie wzmocnić ją przed nałożeniem izolacji.

Nakładanie pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa jest aplikowana za pomocą specjalnego sprzętu – pistoletu natryskowego, który pozwala na równomierne rozprowadzenie materiału na powierzchni stropu. Aplikacja odbywa się w kilku etapach. Na początek nakłada się cienką warstwę pianki, która po rozszerzeniu utworzy podstawę dla kolejnych warstw. 

Następnie, po upływie około 15 minut, można nałożyć kolejne warstwy pianki, aż do uzyskania odpowiedniej grubości izolacji. Grubość warstwy izolacyjnej zależy od indywidualnych potrzeb oraz wymogów technicznych, jednak zwykle wynosi od 10 do 20 cm. Ważne jest, aby podczas aplikacji pianki zachować odpowiednie tempo pracy oraz dbać o równomierne rozprowadzenie materiału. 

Wróć do bloga