Czy piana PUR nie stwarza zagrożenia pożarowego?

piana PUR

Piana poliuretanowa, znana również jako piana PUR, to popularny materiał izolacyjny stosowany w budownictwie. Często pojawiają się jednak pytania dotyczące jej bezpieczeństwa pożarowego. Czy piana PUR rzeczywiście stwarza zagrożenie pożarowe czy może nie jest podatna na działanie ognia? W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na ten ważny temat, dlatego zapraszamy do lektury.

Piana PUR – co to jest i jakie ma właściwości?

Piana poliuretanowa (PUR) to tworzywo sztuczne o strukturze komórkowej, które powstaje w wyniku reakcji polioli z izocyjanianami. Dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym, akustycznym oraz łatwości aplikacji, zdobyła szerokie zastosowanie w budownictwie. Wykorzystuje się ją m.in. do izolacji dachów, ścian, podłóg czy fundamentów. Piana PUR występuje w dwóch odmianach – otwartokomórkowej i zamkniętokomórkowej, które różnią się między innymi gęstością oraz przewodnością cieplną.

Reakcja na ogień piany PUR

Kluczowym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo pożarowe piany PUR jest jej reakcja na ogień. Piana poliuretanowa jest materiałem termoplastycznym, co oznacza, że pod wpływem wysokiej temperatury ulega rozmiękczaniu i topnieniu. W przypadku pożaru piana PUR może ulegać spalaniu z wydzieleniem dymu i gazów.

Jednakże, warto zaznaczyć, że sama piana PUR nie jest materiałem łatwopalnym. Oznacza to, że nie ulega samoczynnemu zapłonowi ani nie utrzymuje płomienia po usunięciu źródła ognia. Co więcej, istnieją specjalne formuły piany PUR o podwyższonej odporności ogniowej, które zawierają dodatki opóźniające palenie oraz zmniejszające wydzielanie dymu.

Zabezpieczenie piany PUR przed pożarem

W celu zminimalizowania ryzyka pożarowego związanego z wykorzystaniem i ocieplaniem pianą PUR należy stosować się do zasad bezpiecznego montażu oraz zabezpieczenia materiału. W przypadku izolacji ścian wewnętrznych można zastosować tzw. warstwę ochronną, która będzie chronić pianę przed działaniem ognia. Warstwa ta może być wykonana z materiałów niepalnych, takich jak płyty gipsowo-kartonowe czy wełna mineralna.

Wróć do bloga