Rodzaje pianki PUR

Rodzaje pianki PUR

Pianki poliuretanowe, zwane również piankami PUR, są materiałem o szerokim zastosowaniu w budownictwie i przemyśle. Dzielą się na dwa główne rodzaje – otwartokomórkowe i zamkniętokomórkowe. Dowiedz się czym się od siebie różnią, i jakie mają zastosowanie.

Pianka PUR otwartokomórkowa

Otwartokomórkowa pianka PUR charakteryzuje się strukturą przypominającą gąbkę, w której komórki materiału są połączone ze sobą. Dzięki temu powstają kanały umożliwiające swobodny przepływ powietrza przez całą piankę. Taka struktura wpływa na doskonałe właściwości akustyczne materiału. Otwartokomórkowa pianka PUR jest bardzo lekka – nie obciąża niepotrzebnie konstrukcji dachu. Warto pamiętać, by ocieplanie pianą PUR w Rudzie Śląskiej czy okolicach powierzyć specjalistom, którzy dysponują umiejętnościami i sprzętem niezbędnymi do poprawnej aplikacji materiału. 

Zamkniętokomórkowa pianka PUR

Dzięki swojej zbitej, gęstej strukturze zamkniętokomórkowa pianka PUR ma znacznie lepsze parametry izolacji termicznej w porównaniu z otwartokomórkową. Jest też bardziej odporna na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak zmienna temperatura, wilgoć czy promieniowanie UV, a także na uszkodzenia mechaniczne. Może być z powodzeniem stosowana m.in. do zabezpieczania fundamentów, ścian piwnic czy tarasów.

Pianki PUR, zarówno otwartokomórkowe, jak i zamkniętokomórkowe, oferują szeroki wachlarz możliwości zastosowania w budownictwie i przemyśle. Otwartokomórkowa pianka PUR świetnie sprawdza się jako izolacja akustyczna oraz regulator wilgotności, podczas gdy zamkniętokomórkowa pianka zapewnia doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz odporność na wilgoć. Wybór odpowiedniego rodzaju pianki zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb oraz warunków panujących w danym obiekcie budowlanym.

Wróć do bloga