Dlaczego pianka poliuretanowa (PUR) to popularny materiał ociepleniowy?

ocieplanie poddasza pianką PUR

W dzisiejszych czasach, gdy oszczędność energii i zmniejszenie naszego wpływu na środowisko stają się tak istotne, wyszukiwanie skutecznych materiałów do izolacji budynków jest kwestią nadrzędną. Zarówno w nowych, jak i termomodernizowanych budynkach coraz chętniej wykorzystywana jest pianka PUR. Czemu zawdzięcza swoją popularność?

Właściwości termoizolacyjne pianki PUR

Jednym z głównych powodów, dla których inwestorzy sięgają po piankę poliuretanową, są jej doskonałe właściwości termoizolacyjne. Wprost przekładają się one na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku, a tym samym obniżenie rachunków za prąd. Warstwa izolacyjna z piany PUR jest cieńsza niż w przypadku innych materiałów, np. wełny czy styropianu, ale jednocześnie wykazuje niższy współczynnik przenikania ciepła (im niższy ów współczynnik, tym warstwa lepiej izoluje). W przypadku pianki poliuretanowej wynosi on ok. 0,022 W/(m·K).

Inne zalety ocieplania pianą poliuretanową

Piana poliuretanowa wykazuje także szereg innych zalet, które przekładają się na jej funkcjonalność i popularność. Przede wszystkim jest to metoda izolacji natryskowej. Dzięki temu możliwe jest stworzenie jednolitej warstwy izolacji bez mostków termicznych i łączeń. Co więcej, taki montaż pozwala na dotarcie we wszystkie, nawet najtrudniej dostępne zakamarki konstrukcji. Pianka PUR jest także odporna na wilgoć, rozwój pleśni i grzybów. Co szczególnie ważne – dzięki swojej elastyczności pianka pracuje razem z całą konstrukcją. Zapobiega to powstawaniu pęknięć i kruszeniu materiału.

Pianka poliuretanowa zdobywa coraz większe uznanie wśród inwestorów jako skuteczny materiał ociepleniowy. Ceniona jest przede wszystkim za swoje świetne właściwości termoizolacyjne, ale także szybkość montażu, szczelność, wytrzymałość i elastyczność.

Wróć do bloga